یکشنبه , اسفند ۸ ۱۳۹۵
خانه / آخرین اخبار / مدلسازي کارتوگرافيک در Terrset

مدلسازي کارتوگرافيک در Terrset

نمايش گرافيکي داده­ها و روش­هاي تحليلي مورد استفاده در مطالعات را مدلسازي کارتوگرافيک گويند. هدف از اين کار کمک به محقق براي سازماندهي و ساختارسازي روش­هاي مورد نياز و همچنين شناسايي تمامي داده­هاي مورد نياز براي مطالعه است. همچنين بعنوان منبعي از مدارک و مرجعي براي تحليل­ها استفاده مي­شود.

در اين فصل به صورت گسترده از مدلسازي کارتوگرافيک استفاده مي­شود. برخي مدل­ها به صورت آماده وجود دارد و برخي از مدلها را بايد بسازيد. در اين فصل عادت مي­کنيد که در کارهاي خود از مدلسازي کارتوگرافيک استفاده کنيد.

www.GIS-RS-GPS.ir

براي ايجاد يک مدل کارتوگرافيک، در ابتدا مهمترين کاربرد را در نتيجه نهايي مشخص مي­شود، و با بازگشت به عقب به صورت گام به گام بر روي داده­هاي موجود مدل اجرا مي­شود. روش کار با تعريف نتيجه نهايي آغاز مي­شود.

نتيجه (محصول) چه ارزشي خواهد داشت؟

اين ارزش­ها چه چيزي را نشان خواهند داد؟

در ادامه اين سوال مطرح مي­شود که براي توليد محصول نهايي (نتيجه نهايي) چه داده­هايي مورد نياز است، سپس اين داده­هاي ورودي تعريف شده و چگونگي کسب يا استخراج اين داده­هاي مشخص مي­گردد. مثال زير فرايند کار را تشريح مي­کند.

فرض کنيد مي­خواهيم يک محصول نهايي ايجاد کنيم که نشان دهنده­ي مناطق با شيب بيشتر از ۲۰ درجه باشد.

چه نوع داده­اي براي تهيه اين تصوير مورد نياز است؟

براي ساخت يک تصوير با شيب­هاي بيشتر از ۲۰ درجه، در ابتدا نياز به يک تصوير (داده) است که تمامي شيب­ها را داشته باشد.

آيا تصويري که تمامي شيب­ها را دارد در پايگاه داده ما وجود دارد؟

اگر نيست، يک گام به عقب باز مي گرديم و سوالات بيشتري مي­پرسيم.

چه نوع داده­اي براي ساخت نقشه شيب مورد نياز است؟

يک تصوير (داده) ارتفاعي براي ساخت نقشه شيب مي­تواند استفاده شود.

آيا در پايگاه داده ما تصوير (داده) ارتفاعي موجود هست؟

اگر نيست،

از چه نوع داده­­اي مي­توان تهيه کرد؟

اين فرايند ادامه پيدا مي­کند تا به داده موجود برسيم.

 

داده­ها ممکن است به صورت رقومي در پايگاه داده موجود باشد، يا ممکن است به صورت کاغذي يا جدول باشد که نياز به رقومي سازي است. اگر داده­هاي مورد نياز موجود نباشد، ممکن است نياز به توسعه روش ديگري براي استفاده از ديگر داده­ها باشد يا ترکيب ديگر داده­ها باشد.

هنگامي که يک مدل کارتوگرافيک داشته باشيد که کار مي­کرد، ممکن است بخواهيد ماژولها را اجرا کرده و داده­هاي خروجي را توسعه دهيد. Macro Modeler ممکن است براي ساخت و اجراي مدلها استفاده شود. با اين حال، هنگامي که در Macro Modeler يک مدل ساخته مي­شود، بايد بدانيد که کدام يک از ماژولها براي ساخت نتيجه و لايه­هاي نهايي استفاده مي­شود. در عمل، مدل بايد به گونه­اي ساخته شود که براي ايجاد نتيجه نهايي از داده­هاي موجود استفاده شود. بنابراين، در اين تمرينات، ما مدلهاي کارتوگرافيک مفهومي را مانند دياگرام­ها مي­سازيم. پس از آنکه توالي مراحل که بايد اجرا شود مشخص شد، مدلها را در Macro Modeler مي­سازيم. ساخت مدل در Macro Modeler ارزشمند است زيرا مي­توان اشتباهات را تصحيح کرد يا پارامترها را تغيير داد، سپس بدون اينکه ماژولها را به صورت دستي جداگانه اجرا شود مدل را به صورت کامل مجدد اجرا مي­شود.

مدلهاي کارتوگرافيک با خروجي نهايي در سمت راست مدل ساخته مي­شود، و داده­ها و عناصر دستوري با رنگ­هاي مشابه ايجاد مي­شود. با اينحال به منظور تسهيل استفاده از تمرينات آموزشي، در صورتي که نتيجه به صورت سياه و سفيد پرينت شد، هر نوع داده براي نمايش­هاي مختلف با اشکال متفاوت ايجاد مي­شود. (Macro Modeler مستطيل­ها را براي تمامي داده­هاي ورودي استفاده مي­کند و اختلاف نوع فايل بر اساس رنگ مشخص مي­شود). نوع فايل­هاي داده در اين تمرين آموزشي در شکل زير نمايش داده شده است. فايل­هاي تصويري رستري با مستطيل، فايلهاي برداري با مثلث، فايلهاي ارزشي با بيضي، و داده هاي جدول با شکل شبيه به کاغذ که يک گوشه آن تا شده نشان داده مي­شود. نام فايل­ها در شکل نشان داده مي­شود.

ماژول­ها با متوازي­الاضلاع نشان داده مي­شود، و نام ماژول به صورت ضخيم در مرکز قرار گرفته است. ورودي­ها و خروجي­ها با پيکان به يکديگر متصل مي­شوند. در صورتي که يک عمليات نياز به دو ورودي داشته باشد، پيکان­ها از دو فايل ورودي متصل شده و با يک پيکان به نماد ماژول وصل مي­گردد.

شکل زير مدل کارتوگرافيک ساخته شده براي اجراي مثال بالا را نشان مي­دهد. شروع مدل با يک داده رستري است که Elevation ناميده مي­شود، ماژول Slope براي ساخت داده خروجي رستري شيب استفاده شده است. اين تصاوير ارزش شيب­ها با مدل Reclass براي ساخت يک تصوير نهايي استفاده مي­شود، ماژول نهايي نشان دهنده تمامي شيب­هاي بيش از ۲۰ درجه است.

شکل زير مدلي را نشان مي­دهد که دو تصوير رستري مساحت و جمعيت را شامل مي­شود، ماژول Overlay براي ساخت تصوير خروجي تراکم جمعيت استفاده شده است.

۱

مطالب مشابه  دانلود نقشه های توپوگرافی 50000 کل ایران

درباره‌ی mahmoodsoltanian

شاید این مطلبم به دردت بخوره

میانگین فاصله نزدیک ترین همسایگی

مجموعه تحلیل آماره فضایی ابزارهای زیادی را برای تحلیل الگوها در اختیار کاربران قرار می …

پاسخ دهید