یکشنبه , اسفند ۸ ۱۳۹۵
خانه / آخرین اخبار / معرفی فرمتهای مختلف یک Shapefile

معرفی فرمتهای مختلف یک Shapefile

shapefile ها چه نوع فایل هایی هستند؟

shapefile های نرم افزار ArcGIS از یکسری فایل های اجباری و اختیاری تشکیل شده اند. فایلهای اجباری فایلهایی هستند که یک shapefile بدون آنها نمیتواند نمایش داده شود، اما نمایش shapefile بدون فایلهای اختیاری صرفاً امتیازاتی را از کاربر میگیرد و مشکل خاصی را در کار با shapefile ایجاد نمیکند.

www.GIS-RS-GPS.ir

فرمت فایل های اجباری برای Shapefile عبارت است از shp، shx و dbf. فرمت های  prj, xml, sbn و sbx نیز به فایل های اختیاری اختصاص دارند. کاربرد هر یک از این انواع فایل ها چیست؟

فهرست فایل های اجباری shapefile :

shp : فایلی است که عوارض هندسی را در نرم افزارهای ESRI نشان می دهد. هر shapefile بسته به نوع هندسه عارضه ای که در خود ذخیره میکند فرمت مخصوص به خودش را دارد که نشان دهنده نقاط، خطوط و چند ضلعی در یک نقشه است و درواقع مختصات نقاطی که برای ترسیم عوارض لازم هستند در خود ذخیره میکند.

shx : بیانگر اندکس موقعیت در نرم افزارهای ESRI و AutoCAD است. این نوع فایل برای جستجو حرکت به جلو و عقب در فایلهای حاوی عوارض مکانی است.

dbf : فایل پایگاه داده استاندارد است که برای ذخیره سازی مشخصات داده و مشخصات شیئ بکار می رود. فایل با فرمت dbf را در Microsoft Access  و یا Excel می توان باز کرد.

فهرست فایل های اختیاری shapefile :

prj : این نوع فایل شامل متادیتا بهمراه سیستم تصویر و مختصات shapefile است. اگر این فایل موجود نباشد، خطای “سیستم مختصات ناشناخته” یا اصطلاحاً “Unknown Coordinate System” ظاهر خواهد شد. برای رفع این خطا، از ابزار “Define Projection” استفاده میکنیم و فایل های prj را ایجاد می نماییم.

مطالب مشابه  مقياس¬هاي مستعمله و کاربرد آن در نقشه

xml : این نوع فایل شامل متادیتای همراه باshapefile است. حذف این فایل اساساً منجر به حذف متادیتا خواهد شد. این نوع فایل(xml) را می توان در هر ویرایشگر متنی دیگری نیز باز کرده و ویرایش نمود.

sbn : فایل اندکس مکانی است که نمایش مکانی را بهینه سازی می نماید. این نوع فایل همراه با یک فایل sbx ذخیره می‌شود. این دو فایل اندکس مکانی عوارض را برای سرعت بخشیدن به نمایش مکانی عوارض و همچنین انجام پردازشهای مکانی تشکیل می دهند.

sbx : همانند فایل های sbn، این نوع فایل نیز زمان‌های بارگذاری و آنالیز را تسریع میکند. این نوع فایل با فایل های sbn کار می کند و برای بهینه سازی نمایش مکانی فضایی به کار میرود. با آزمایش فایل های با فرمت sbn و sbx به این نتیجه رسیدیم که زمانیکه این دوفایل بهمراه هم بکار می روند زمان بارگذاری سریع تر می شود. در این حالت برای مثال ما نمایش عوارض ۶ ثانیه سریعتر خواهد شد (۲۷٫۳ ثانیه بجای ۳۳٫۳ ثانیه).

 

درباره‌ی mahmoodsoltanian

شاید این مطلبم به دردت بخوره

میانگین فاصله نزدیک ترین همسایگی

مجموعه تحلیل آماره فضایی ابزارهای زیادی را برای تحلیل الگوها در اختیار کاربران قرار می …

پاسخ دهید