سه شنبه , اسفند ۱۰ ۱۳۹۵
خانه / آخرین اخبار / آموزش تحلیل شبکه در ArcGIS (قسمت هشتم)

آموزش تحلیل شبکه در ArcGIS (قسمت هشتم)

مجموعه داده­هاي شبکه­اي چيست؟

مجموعه داده­هاي شبکه­اي، مناسب مدلسازي شبکه­هاي حمل و نقل هستند. آنها از عوارض منبع ايجاد مي­شوند که مي­توانند عوارض ساده (خطوط و نقاط) و پيچ ها (turns) باشند و اتصال (connectivity) عوارض منبع را ذخيره کنند. هنگامي که با استفاده از تحليل­گر شبکه­اي ArcGIS تحليلي را انجام مي­دهيد، تحليل هميشه روي يک مجموعه داده­ي شبکه­اي اتفاق نمي­افتد.

www.GIS-RS-GPS.ir

يک مجموعه داده­ي شبکه­اي، شبکه خياباني را مدلسازي مي­کند که در تصوير زير نشان داده شده است. اين تصوير خيابانهاي يک طرفه، محدوديت­هاي پيچ[۱] و تونل­هاي روگذر[۲] را نشان مي­دهد که مي­توانند مدلسازي شوند. تحليل­هايي که روي شبکه انجام مي­شوند؛ مثل مسير از مرحله ۱ به مرحله ۲، اين ويژگي­ها و ساير ويژگي­هاي مجموعه داده­ي شبکه­اي را در نظر مي­گيرند.

[۱] Turn restriction

[۲] Tunnels overpass

net19

براي درک اتصال و علت اهميت آن، در نظر بگيريد که عوارض بطور نرمال از يکديگر ناآگاه باشند. به طور مثال: اگر عوارض خطي با هم تقاطع داشته باشند، هيچ يک از ديگري اطلاع ندارند. همچنين يک عارضه نقطه­اي در انتهاي يک عارضه­ي خطي هيچگونه اطلاعات اساسي ندارد که امکان شناخت در مورد خط را فراهم کند. در هر حال، مجموعه داده­ي شبکه­اي، ردگيري مي­کند[۱] که کدام عوارض منبع، همسان[۲] هستند. اين مجموعه همچنين يک سياست اتصال دارد که مي تواند عوارض را تغيير دهد يا حتي مشخص کند کداميک از عوارض همسان بدرستي متصل شده اند.

اين موضوع امکان مدلسازي روگذرها و زير گذرها[۳] را فراهم مي­کند بدون اين که جاده­ها متصل باشند. با اين کار هنگامي که تحليل شبکه­اي انجام شد، solver مي­داند کدام مسيرها در طول شبکه، مناسب و عملي­اند.

مطالب مشابه  محاسبات هندسی در ArcMAP

[۱] Keep track

[۲]– Coincident

[۳]– Underpasses

 

دریافت کل کتاب  

درباره‌ی mahmoodsoltanian

شاید این مطلبم به دردت بخوره

میانگین فاصله نزدیک ترین همسایگی

مجموعه تحلیل آماره فضایی ابزارهای زیادی را برای تحلیل الگوها در اختیار کاربران قرار می …

پاسخ دهید